Kurios iš 864 baltų paveldo vietų Lietuvoje spindi ryškiausiai?

Pietų Latvijoje ir Šiaurės Lietuvoje jau nubrėžtos tarptautinio Baltų kultūros kelio kryptys ir pirmieji turistiniai kuršių, žiemgalių ir sėlių ratai. Nors į šią erdvę patenka tik šešios Lietuvos apskritys (Kauno, Klaipėdos, Telšių, Šiaulių, Panevėžio, Utenos), tačiau atliktas čia esančių baltų paveldo vietų vertinimas pateikė įdomių rezultatų.


Buvo įvertintos iš viso 864 asmeniškai išžvalgytos arba literatūroje aprašytos vietos, turinčios turistinės traukos objekto požymių. Tokiais laikoma archeologinė, mitologinė, istorinė, visuomeninė reikšmė, išvaizda, pritaikymas lankymui ir kai kurie kiti požymiai. Ryškiausiai suspindėjo šie piliakalniai, šventkalniai, šventieji ąžuolai, akmenys, ežerai ir šaltiniai (žr. žemėlapį).

Baltų kelias Lietuvoje: TOP20 vietų Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių, Telšių ir Utenos apskrityse. (Papiliakalnės (Ginučių) piliakalnis ir Ladakalnis pažymėti kaip viena vieta). Braižė V. Vaitkevičius.

Priežastys, kodėl vienos vietos spindi labiau už kitas, ne visada vienodos. Šatrijos kalnas, Birutės kalnas, Puntukas pildo visus keliautojų troškimus. Galbūt kažkam netikėta vienoje gretoje matyti Platelių ir Sartų ežerus. Bet jie yra išskirtinės baltų paveldo ir tikrų tikriausios turistinės traukos vietos.

Pavyzdžiui, Ugionių šaltinius, Skudutiškio šventvietę, Jurgaičių piliakalnį (Kryžių kalną) ir Užpalių Krokulės šaltinį aukštyn „trūkteli“ šioms vietoms rodomas Katalikų bažnyčios dėmesys (visuomeninė reikšmė). Kitoms vietoms dažnai trūksta išsamesnių archeologinių ir istorinių tyrimų, kurie atskleistų svarbą, suteiktų žavesio. Pritaikymas lankymui - kad būtų nors viena vienintelė kelio nuoroda ar prašienautas takas - dar vienas opus klausimas.


Ateityje laukia baltų paveldo vietų vertinimas likusioje Lietuvos dalyje. Tačiau pabrėžtina, kad ne tik mums reikia vietų, kur nuvykti, pabūti, bet ir vietoms reikia žmonių - jų spindesį lemia ne vien formalieji kriterijai, bet ir lankytojų, valdytojų, tyrinėtojų rodomas dėmesys bei dedamos pastangos.Kviečiame keliauti su Vykinto keliais ir atrasti daug įstabių baltų kultūros vietų. Apie artėjančias ekskursijas plačiau rasite čia.

Vietos, kurių dar nesame įtraukę į artimiausius planus, gali tapti Jūsų asmeninės kelionės objektais - užsakykite kelionės maršrutą arba kelionę su vadovu savo šeimai, bičiuliams ar bendradarbiams!
Peržiūrų: 1303

Naujausi įrašai

Rodyti viską

MB Vykinto keliai, registracijos nr. 304925277.

A/s LT37 3500 0100 0402 0987, Paysera LT

Pašulniškių vs. 1, Pašulniškės, LT-15210 Vilniaus r. 

tel. 8 613 11178, vykintokeliai@gmail.com

8 699 34637

(administraciniai, su pirkimu susiję klausimai)

8 698 27589

(klausimai apie ekskursijų temas, eigą, užsakomosios ekskursijos ir paskaitos)

Vykinto keliai, 2021