Artėjančios paskaitos

lietuva iki lietuvos coveriai svetainei-

Lietuva iki Lietuvos

10 paskaitų ciklas

skaito prof. dr. V. Vaitkevičius

ciklas gali būti naudojamas kaip audio gidas

maršrutų ciklui Lietuva iki Lietuvos

 

„Vienas Romos kunigaikštis, vardu Palemonas, iškeliavo kartu su žmona ir vaikais, ir visais savo turtais, ir su valdiniais, o su tuo kunigaikščiu iškeliavo penki šimtai bajorų su žmonomis ir su vaikais. Ir išplaukė laivais link saulėlydžio, norėdami žemėje susirasti sau ramią vietelę, kurioje galėtų įsikurti. Tarp šių bajorų keturi buvo aukščiausi kilmingieji iš Kentaurų, Stulpų, Rožių ir Meškų giminės...“ – tokiu nepaprastu pasakojimu XVI a. pradžioje pradedamas Lietuvos ir Žemaitijos Didžiosios Kunigaikštystės metraštis.

LDK metraštininkai greta valdovų politinių ir karinių laimėjimų aprašė legendinę tradiciją, perduodamą iš kartos į kartą ir vis kaskart pagražinamą. Taip metraščiuose atsirado pasakojimai apie romėnus ir valstybę kūrusius valdovus – Kernių, Pajautą, Kukavaitį, Utenį, Šventaragį... Jie pastatė pilis, įkūrė miestus, supylė pilkapius ir įsteigė šventvietes. Tai Lietuva iki Lietuvos – istorija, ankstesnė už visus mums šiandien žinomus istorinius faktus. Ką mes apie tai žinome? Kas slypi už paslaptingų valdovų vardų ir kur veda painios kunigaikščių genealogijos? Kaip surasti metraštyje minimas vietas?

 

Vykinto keliai kviečia susipažinti su LDK legendine tradicija daugiau sužinant apie Lietuvos metraštyje minimas vietas, kuriose – tikras stebuklas – iki šių dienų išliko minėtų legendų pėdsakų. Į šias vietas ves profesoriaus Vykinto Vaitkevičiaus paskaitos, atidengiančios Lietuvos valstybės priešaušrį, bei kelionių maršrutai, parengti mėgstantiems savarankiškai keliaujanti. Nenorinčius ar negalinčius keliauti gyvai, kviečiami apkeliauti Palemono ainių valdas virtualiai! 

10 paskaitų apie atskiras Metraštyje minimas vietas nuotoliniu būdu vyks ketvirtadieniais nuo kovo 18 iki gegužės 20 d. Negalinčius stebėti tiesiogiai, kviečiame įsigyti paskaitų vaizdo įrašus.

 

0.

Įvadinė paskaita

Kelionių ciklą Lietuva iki Lietuvos kovo 11 d. pradėjo prof. Vykinto Vaitkevičiaus paskaita, skirta LDK metraščiui ir legendinei istorijai, taip pat joje pristatomas maršrutų ir paskaitų sumanymas ir struktūra.

peržiūra nemokama

I.

Kerniaus miestas.

Kelionė po Kernavę ir jos prieigas

Palemono sūnus Kunas keliavo į rytus, kol už Neries atrado dar neapgyvendintą kraštą. Čia jis įkūrė miestą ir paliko valdovu savo sūnų Kernių, kurio garbei liko Kernavės pavadinimas.

 

Paskaitoje sužinosite apie senojo Kernavės miesto pradžią ir LDK archeologinį ir mitologinį paveldą Kernavės apylinkėse.

Tiesioginė paskaita vyko kovo 18 d.

Įsigijusieji gauna vaizdo įrašą.

II.

Pajautos šventosios liepos. Kelionė po Kaišiadorių ir Elektrėnų kraštą

Kunigaikštis Kernius susilaukė vienturtės dukters Pajautos, kuri buvo tokia įžymi, kad po mirties imta garbinti kaip deivė, o ant jos kapo išaugusios liepos imtos laikyti šventomis.

 

Paskaitoje sužinosite, kur Lietuvoje yra šventvietė, vadinama Pajautos kapu ir išgirsite apie LDK archeologinį ir mitologinį paveldą Kaišiadorių ir Elektrėnų krašte.

Tiesioginė paskaita vyko kovo 25 d.

Įsigijusieji gauna vaizdo įrašą.

III.

Keturios Kuno upės.

Kelionė po Kauno apylinkes

Kunigaikštis Kunas viešpatavo tarp keturių upių – Nemuno, Neries, Nevėžio ir Dubysos; šias valdas jam paskyrė kunigaikštis Palemonas. Prie Nevėžio žiočių Kunas čia įkūrė miestą ir pavadino jį Kaunu.

 

Paskaitoje sužinosite apie LDK paveldą Kauno mieste bei apylinkėse ir LDK archeologinį ir mitologinį paveldą Nemuno, Neries ir Nevėžio pakrantėse.

Tiesioginė paskaita vyko balandžio 1 d.

Įsigijusieji gauna vaizdo įrašą.

IV.

Šventoji Kukavaičio giria. Kelionė po Ukmergės kraštą

V.

Kunigaikščio Spėros ežeras. Kelionė po Širvintų kraštą

VI.

Giedrio kunigaikštystė. Kelionė po Molėtų kraštą

Su Romos kunigaikščiu Palemonu į Lietuvą atkeliavo Kentauro herbo didžiūnas Dausprungas, įsikūręs Deltuvoje ir tapęs šios žemės kunigaikščiu. Dausprungo sūnus Girius-Živinbudas vedė legendinę kunigaikštytę Pajautą, o judviejų sūnus Kukavaitis sėdo Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės sostan. Po mirties jis buvo sudievintas, o giria, kurioje buvo Kukavaičio kapas, imta laikyti šventa.

 

Paskaitoje plačiau sužinosite apie Kukavaičio girią ir susipažinsite su LKD paveldu Ukmergės krašte – istorinėje Deltuvos kunigaikštystėje.  

Tiesioginė paskaita vyko balandžio 8 d. 

Įsigijusieji gauna vaizdo įrašą.

Jauniausias kunigaikščio Palemono sūnus Spėra perėjo Šventosios ir Širvintos upes, čia įsikūrė ir valdė, o po mirties buvo palaidotas prie ežero, kuris dėl Spėros nuopelnų imtas garbinti ir laikyti dievišku.

Paskaitoje plačiau sužinosite apie Spėrą ir jo vardu pavadintą ežerą, išgirsite apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo iškilmingas laidotuves ir jo palaidojimo vietą, susipažinsite su  LDK paveldu Širvintų krašte ir Vilniaus rajono šiauriniame paribyje.

Tiesioginė paskaita vyko  balandžio 15 d.,

įsigijusieji gauna vaizdo įrašą.

Palemono ainis kunigaikštis Giedrys prie Kiemento ežero už 6 mylių nuo Neries ir Vilnios santakos pastatė pilį ir ją pavadino Giedraičiais.

Paskaitoje plačiau sužinosite apie Giedrio kunigaikštystę ir apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldą Molėtų krašte.

paskaita vyks balandžio 22 d. 

Įsigijusieji gauns ir vaizdo įrašą.

VII.

Utenio pilis. Kelionė po Utenos kraštą

paskaitos aprašymas nuo balandžio 22 d.

paskaita vyks  balandžio 29 d. 

VIII.

Šventaragio slėnis. Kelionė po Vilnių ir priemiesčius

paskaitos aprašymas nuo balandžio 29 d.

paskaita vyks  gegužės 6 d. 

paskaitos aprašymas nuo gegužės 6 d.

IX.

Eikšio sala. Kelionė po Šalčininkų kraštą

paskaita vyks  gegužės 13 d. 

paskaitos aprašymas nuo gegužės 13 d.

X.

Kunigaikščio Palemono kelias. Kelionė po Jurbarko kraštą

paskaita vyks  gegužės 20 d. 

 
 
 
 
 
 
 
 

MB Vykinto keliai, registracijos nr. 304925277.

A/s LT37 3500 0100 0402 0987, Paysera LT

Pašulniškių vs. 1, Pašulniškės, LT-15210 Vilniaus r. 

tel. 8 613 11178, vykintokeliai@gmail.com

8 699 34637

(administraciniai, su pirkimu susiję klausimai)

8 698 27589

(klausimai apie ekskursijų temas, eigą, užsakomosios ekskursijos ir paskaitos)

Vykinto keliai, 2021