10 kelionių ir paskaitų LDK metraščio legendų pėdsakais

užveskite ant

norimo herbo!

Vienas Romos kunigaikštis, vardu Palemonas, iškeliavo kartu su žmona ir vaikais, ir visais savo turtais, ir su valdiniais, o su tuo kunigaikščiu iškeliavo penki šimtai bajorų su žmonomis ir su vaikais. Ir išplaukė laivais link saulėlydžio, norėdami žemėje susirasti sau ramią vietelę, kurioje galėtų įsikurti. Tarp šių bajorų keturi buvo aukščiausi kilmingieji iš Kentaurų, Stulpų, Rožių ir Meškų giminės... Tokiu nepaprastu pasakojimu XVI a. pradžioje pradedamas Lietuvos ir Žemaitijos Didžiosios Kunigaikštystės metraštis.

LDK metraštininkai greta valdovų politinių ir karinių laimėjimų aprašė legendinę  tradiciją, perduodamą iš kartos į kartą ir kaskart vis pagražinamą. Taip metraščiuose atsirado pasakojimai apie romėnus ir valstybę kūrusius valdovus – Kernių, Pajautą, Kukavaitį, Utenį, Šventaragį... Jie pastatė pilis, įkūrė miestus, supylė pilkapius ir įsteigė šventvietes. Tai Lietuva iki Lietuvos – istorija, ankstesnė už visus mums šiandien žinomus istorinius faktus. Ką mes apie tai žinome? Kas slypi už paslaptingų valdovų vardų ir kur veda painios kunigaikščių genealogijos? Kaip surasti metraštyje minimas vietas?

 

Vykinto keliai kviečia susipažinti su LDK legendine tradicija keliaujant po Lietuvos metraštyje minimas vietas, kuriose – tikras stebuklas – iki šių dienų išliko minėtų legendų pėdsakų. Ten ves kelionių maršrutai, kuriuos lydės paskaitos, atidengiančios Lietuvos valstybės priešaušrį.  

Lietuva iki Lietuvos tai 10 skirtingų kelionių, vedančių į Palemono ainių valdas. Apkeliaudami jas, pakartosite Lietuvos legendinių valdovų dinastijos istoriją. Maršrutai parengti taip, kad būtų galima keliauti savarankiškai, vadovaujantis pridėtais žemėlapiais, lankomų vietų aprašymais ir, žinoma, Metraščio legendomis. Kiekvieną maršrutą papildys profesoriaus Vykinto Vaitkevičiaus paskaita, skirta visiems, kas nori apie lankomas vietas sužinoti daugiau, klausytis video pasakojimo kelionės metu ar tiesiog... keliauti virtualiai.  

Įvadinėje paskaitoje Lietuva iki Lietuvos  V. Vaitkevičius supažindina su Lietuvos Metraščiu ir legendine istorija, aptaria kelionių sumanymą ir struktūrą.

Peržiūra nemokama. Vaizdo įrašą rasite prie Paskaitų įrašų.

Projektas Lietuva iki Lietuvos prasidėjo 2021 m. kovo 11 d. ir kiekvieną savaitę pasipildo nauju maršrutu bei nauja paskaita. Vykinto keliai kviečia įsigyti naują maršrutą savaitės pradžioje, ketvirtadieniais prisijungti prie paskaitos ir tiesiogiai užduoti rūpimus klausimus, o savaitgaliais – keliauti. Kelionės metu lankydami vietas turėsite ne tik lankomų vietų aprašymus, bet ir paskaitos vaizdo įrašą, kuris yra parengtas taip, kad galėtų tarnauti kaip audio gidas.

I kelionė.  Kernavė ir jos prieigos

 

Lietuvos metraštis pasakoja, kad kunigaikštis Palemonas su 500 patricijų atplaukė iš Romos ir iš Baltijos jūros Nemunu leidosi žemyn į Lietuvos gilumą. Jo sūnus Kunas keliavo į rytus, kol už Neries atrado dar neapgyvendintą kraštą. Čia jis įkūrė miestą ir paliko valdovu savo sūnų Kernių. Jo garbei - Kernavės pavadinimas. 

Kviečiame keliauti po Kerniaus valdas, atrasti Kernavę ir jos apylinkes:

  • pasidairyti nuo piliakalnių, pasigrožėti senosios Lietuvos

       sostinės ikoniniu vaizdu;

  • aplankyti XIV a. miesto vietą ir tris viduramažių amatininkų sodybas;

  • pasižvalgyti nuo skardžio, kur žvalgėsi senovės karo žvalgai; 

  • paėjėti seniausiu istorijos šaltiniuose aprašytu Lietuvos keliu;

  • pamatyti protėvių kapus – tūkstantmečius pilkapius ir

       legendinį karaliaus kapą;

  • apglėbti seniausią Kernavės apylinkių ąžuolą.

Maršrutą sudarė ir lankomas vietas aprašė prof. Vykintas Vaitkevičius.

Kelionės aprašymą gausite kaip el. dokumentą PDF formatu. Dokumento apimtis – 20 puslapių A5 formatu, jį galėsite patogiai skaityti telefone ir kompiuterio ekrane arba atsispausdinti ant A4 lapo po du puslapius viename.

 

II kelionė.  Kaišiadorių ir Elektrėnų kraštas

 
 

III kelionė.  Kauno apylinkės

 
 

IV kelionė.  Ukmergės kraštas

 
 

V kelionė.  Širvintų kraštas

 
 

VI kelionė.  Molėtų kraštas

paskaita vyks balandžio 22 d. 19 val.

 
 

VII kelionė

Utenio pilis. Kelionė po Utenos kraštą

maršrutas – nuo balandžio 22 d., paskaita – nuo  balandžio 29 d.

VIII kelionė

Šventaragio slėnis. Kelionė po Vilnių ir priemiesčius

maršrutas – nuo balandžio 29 d., paskaita – nuo  gegužės 6 d.

IX kelionė

Eikšio sala. Kelionė po Šalčininkų kraštą

maršrutas –  nuo gegužės 6 d., paskaita – nuo gegužės 13 d.

X kelionė

Kunigaikščio Palemono kelias. Kelionė po Jurbarko kraštą

maršrutas – nuo gegužės 13 d., paskaita – nuo gegužės 20 d.

 

MB Vykinto keliai, registracijos nr. 304925277.

A/s LT37 3500 0100 0402 0987, Paysera LT

Pašulniškių vs. 1, Pašulniškės, LT-15210 Vilniaus r. 

tel. 8 613 11178, vykintokeliai@gmail.com

8 699 34637

(administraciniai, su pirkimu susiję klausimai)

8 698 27589

(klausimai apie ekskursijų temas, eigą, užsakomosios ekskursijos ir paskaitos)

Vykinto keliai, 2021