top of page

Saulė ant elnio ragų prieš 4000 metų

Iškilminga, šventinė giesmė apie devyniaragį elnią, ant ragų mums atnešantį liejikų išlietą, kalvių nukaltą aukso žiedą, įgarsina mitą apie Saulės sugrįžimą. Iki šiol mažai kam žinoma, kad Švedijoje, į šiaurę nuo Geteborgo (apie 58.542608, 11.323277), yra išlikęs ir maždaug prieš 4000-3500 m. ant uolų išraižytas šio mito paveikslas!


Elniai ir Saulės - dalelė uolų raižinių Kvilės parapijoje prie Geteborgo Švedijoje. (c) Fornminnesföreningen i Göteborg

Bronzos amžiuje raižinių ir piešinių ant uolų, duobučių ant riedulių paprotys neregėtu mastu apėmė Baltijos ir Šiaurės jūros sritį; raižiniai ant uolų buvo kaip tik prie tuo metu pakilusių jūros vandenų. Raudona ochra paryškinti simboliniai ženklai, kaukėti žmonės, mitinės būtybės slepia mitinius pasakojimus ir apeigų paveikslus, kurie šiandien žadina mūsų vaizduotę ir sąmonę, įvaizdina simbolius.


Raižiniai ant uolų (ochra užpildyti restauruojant) Vidurio Švedijoje. V. Vaitkevičiaus nuotrauka, 2000 m.

Senovės medžiotojų pasaulėvaizdyje vietos, kuriose vanduo skalauja žemę ir akmenis, yra nepaprastos, ten pat iš aukštybių priartėja ir dangus. Šiandien reikėtų ne stebėtis, o tiesiog grožėtis šiais tauriaisiais elniais, kurie lyg žaisdami, tačiau labai grakščiai žmonėms atneša tamsos apgaubtame pasaulyje vėl užgimusią Saulę.


Nuoširdžiai, pakiliai su šventėmis sveikina „Vykinto keliai“!


Šventinę nuotaiką lai Jums kuria "Vykinto kelių" grojaraštis: spotify (įtraukta latviškų dainų!) ir pakartot lt.


Kviečiame keliauti po baltų kultūros vietas! Plačiau: https://www.vykintokeliai.lt/art-jancios-ekskursijos
479 peržiūros0 komentarų

留言


bottom of page